Saxat från tidningar

Jag delar några artiklar som har publicerats i olika dagstidningar. Det är glädjande att se hur våra stora morgontidningar skriver om den världsvida förföljelsen av kristna. Bitte Assarmo skriver insiktsfullt i Svenska Dagbladet och Erik Helmersson i Dagens Nyheter.

Den tredje artikeln jag tänker på är av helt annan karaktär och mycket lättsammare. Vår missionsledare i ELM, Erik J Andersson, fyller 40 i veckan och uppmärksammas av tidningen Dagen. Läs intervjun med Erik här! Erik kommer till Stockholm om en månad för att medverka i ”På nya platser, färdiga gå!” som är Roseniuskyrkans församlingsdag i vår och som görs tillsammans med ELM och ELU. Glöm inte att anmäla dig till dagen! Gör det här.

Taggar: , , , , ,
Publicerad i (Helt vanliga) blogginlägg, Hittat på internet

Kommentera