Uppdatering inför gudstjänst 29 mars

Läget med Coronaviruset i Sverige förändras och vi bevakar utvecklingen och anpassar vår verksamhet.

Idag har nya regler för offentliga sammankomster kommit från regeringen som förbjuder samlingar med fler än 50 personer.

Med de rekommendationer vi gett de senaste veckorna har vi redan legat långt under den gränsen. Vi fortsätter uppmana så många som möjligt att fira gudstjänst hemma. Gudstjänsten sänds varje vecka i analog närradio 88,0 MHz och här på hemsidan.

En guide till att fira gudstjänst hemma skickas ut via Roseniuskyrkans nyhetsbrev – där finns t ex. text till alla sånger så att du kan vara så delaktig som möjligt på distans. I det ingår också en guide till söndagsskola hemma.

 

Taggar:
Publicerad i (Helt vanliga) blogginlägg

Kommentera