Hur ska man förstå Petrus råd till slavarna?

I går kväll pratade vi om Första Petrusbrevet 2: 18 – 25 på VARDag. Texten är vid första anblicken stötande för en modern läsare eftersom Petrus riktar sig till slavar utan att fördöma slaveriet. Hur ska man egentligen förstå det där? Är det över huvud taget möjligt att förstå och harmoniera med Guds rättvisa?

Ja, det är min övertygelse att det går att förstå men att vi måste göra en del undersökningsarbete innan vi kan nå den förståelsen. Men när vi väl har gjort det kan vi också se på vilket sätt Nya Testamentet faktiskt tar avstånd från slaveriet.

Vi gjorde också kopplingar till vår tids lönearbete och jag gjorde några tillämpningar på vad det är att vara kristen arbetstagare resp arbetsgivare, med utgångspunkt i Petrus förmaningar (och Paulus förmaningar).

Här kan du ladda ner mitt manus om du vill fördjupa dig lite i ämnet. I slutet av dokumentet finns några lästips. Hör gärna av dig om du har fler tips på bra litteratur.

Ladda ner: 1 Petr 2 18 – 25

Taggar: , , , , ,
Publicerad i (Helt vanliga) blogginlägg

Kommentera