Församlingshelg 2021 – Tidens tecken

Vi lever i en orolig tid. Pandemin, politiska händelser och klimatförändringar får människor i och utanför kyrkan att känna oro och fråga sig: Vart är världen på väg? Bibeln berättar om en Gud som har allting i sin hand och som en dag ska ställa allt till rätta. Men vägen dit kan bli skakig och påfrestande. Hur kan vi lära oss att tolka tidens tecken och leva i ljuset av Guds framtidslöften?

Välkommen till årets församlingshelg! Vi ses på Drakuddens konferensgård för att ta emot undervisning, umgås och njuta av (förhoppningsvis) vackra höstdagar. För undervisningen står Olof Edsinger, generalsekreterare för Svenska Evangeliska Alliansen.

 

Program för helgen

Lördag

09.30 Drop-in och kaffe
10.00 Undervisning: Tidens tecken med Olof Edsinger
– Barnsamling

12.30 Lunch

15.00 Missionslopp

15.30 Fika

16.30 Valbar aktivitet
— Pyssel för både vuxna och barn
— Bönesamling
— Seminarium: Längtan – Hjärtats inbyggda kompass mot Gud med Martin Helgesson

17.30 Kvällsmat

19.00 Kvällsmöte med lovsång, bön och vittnesbörd
— Filmkväll för barnen

Söndag

08.30 Frukost

10.00 Gudstjänst för alla åldrar

12.00 Lunch